El Ghallaouiya - 8.1.2001

 

První z osmi mauretánských etap, nejdelší měřená etapa celého závodu, první pouštní etapa. Tak lze nazývat dnešní etapu ze Smary do El Ghallaouiyae.

Na startu jsme, vzhledem k pozdějšímu začátku, měli velké obavy z toho, že budeme dojíždět za tmy. Na konci 619 km dlouhé speciálky nás totiž čekaly duny, které jsou za tmy velmi nepříjemné. Naštěstí se naše obavy nevyplnily. Trať totiž byla velmi rychlá a prvních 250 km etapy jsme jeli průměrnou rychlostí 100 km za hodinu. Na hranice Mauretánie jsme se dostali se západem slunce a před námi se objevily první skutečné duny. Pro toho, kdo nebyl nikdy na poušti, jako například já, je scenérie dunových polí skutečně úchvatná. O to větším zážitkem je zdolávat je v závodní Tatře. Může to být velice zrádné. Naštěstí Tomáš Tomeček je velice zkušený pilot a s nástrahami pouštního písku si poradil bez zaváhání.

Zajímavý byl i dojezd do cíle. El Ghallaouiya nás přivítala skutečným africkým koloritem. My jsme však samozřejmě museli věnovat hlavní pozornost vozu. S výsledky jsme zatím stále spokojeni. Horkými favority jsou samozřejmě Kamazy, s jejichž výkonem se naše Tatra nemůže srovnávat. Ale nám se daří udržovat si svou pozici a doufáme, že nás ani v příštích dnech technika nezklame.

Z Mauretánie zdraví Jaromír Martinec

 

8. etapa
8. 1. 2001 - pondělí
Smara - El Ghallaouiya
Celkem 489 km
Přejezd 6 km
Speciálka 612 km
Etapové umístění: 4. místo (6h 35' 31")
Průběžné umístění: 3. místo (22h 50' 45")
Ztráta na 1. místo: 51' 37"