Atar - 10.1.2001

 

9.1. jsme v okružní etapě z El Ghallaouiya zhruba 80 km před cílem při sjezdu z duny poškodili přední nápravu vozu. Bohužel duna byla dvojitá a my jsme se v té druhé části téměř postavili na nos. Odneslo to prasklé přední sklo, ohnutý nárazník a změněná geometrie přední nápravy. Mysleli jsme, že jsou pouze ohnuté spojovací tyče na řízení a tak jsme večer během asi šesti hodin auto opravili. Bohužel skutečnost byla horší a projevila se při 10. etapě. Přibližně na 40. km jízdy ještě po pevném podkladu jsme zaznamenali únik vzduchu z levého předního kola. Mysleli jsme, že jde o defekt, ale až po výměně kola jsme zjistili, že poruchu způsobila utržená hadička systému dohušťování kola. Kolo jsme tedy dohustili jinak, uzavřeli přívod vzduchu do něj a pokračovali dále. To, že ona utržená hadička sama o sobě je důsledek jiné a daleko važnější poruchy, jsme zjistili až po nájezdu do prvního písku, kdy nám nefungoval pohon kola.

Náraz z předchozího dne totiž ohnul polonápravu předního kola, což za jízdy způsobovalo cyklické namáhání poloosy na ohyb, a ta se po těch 40 km ukroutila. Pokusili jsme se vjet do dun, ale bez pohonu jednoho kola to bylo nemožné. Do Ataru jsme tedy museli dojet oklikou, tím pádem jsme vynechali dvě průjezdní kontroly, a to nám vzhledem k náročnosti dnešní etapy vyneslo 20 h penalizaci. Horší je ovšem fakt, že i když máme náhradní poloosu, nemůžeme ji do ohnuté polonápravy nasadit a tím pro nás definitivně boj o vítězství v letošním Dakaru končí. Nyní se domlouváme, zda budeme ještě pokračovat v jedné nebo dvou etapach, nebo pojedeme přímo do Dakaru. Vozidlo je pojízdné, pouze nám chybí pohon levého předního kola. Jsme z toho hodně smutní, ale takový je sport. Odstoupili jsme z prvního místa, a to po vyzkoušení všech možných alternativ.

Jinak Petr Vodák jede s doprovodem v pohodě, měli jsme velkou obavu, jak si poradí s dunama na cestě do El Ghallaouiya, kterou musel projet stejně jako my, ale navíc v noci. Přijel sice v pět ráno, ale v pořádku a zatímco my jsme zničili auto, on si odpočinul.

Zdraví VásJaromír Martinec

10. etapa
10. 1. 2001 - středa
El Ghallaouiya - Atar
Celkem 440 km
Speciálka 435 km
Přejezd 5 km
Etapové umístění: 12. místo (25h 34' 09")
Průběžné umístění: 11. místo (55h 28' 48")
Ztráta na 1. místo: 17h 26' 12"