9. etapa 2003

9. etapa
10. 1. 2003 - pátek
Sabha - Zilla
Celkem 585 km
Přejezd 6 km
Speciálka 567 km
Přejezd 12 km
Etapové umístění: 3.
Průběžné umístění: 3.
Ztráta na 1. místo: 1h 01' 11"

Etapa ze Sahby do Zilly bude navigačně velmi obtížná. Speciálka se svými 567 km a častými změnami směru prověří schopnosti celé posádky. Organizátoři radí: "Nesmíte ztratit sever!" Orientačních bodů bude velmi málo.

Zilla 10. 1. 2003

Zdravím Vás opět všechny, tentokrát z libyjského vnitrozemí. Ta dnešní etapa byla hodně zajímavá a doposud asi nejméně příjemná. Ovšem ze začátku to tak nevypadlo. Chvíli po startu jsme najeli na rovnou dlouhou kamenitou cestu, po které se jelo dost rychle. Ovšem něco za něco - zhruba po šedesáti kilometrech jsme viděli stát Čagina, který měnil kolo (Rusové na Kamazech na rozdíl od nás mění celé kolo, my pouze plášť - časově to vychází zhruba stejně). No a po dalších asi dvaceti kilometrech stál jeden z De Rooyů. Stejný problém - pláště se prostě přehrály a začaly se z nich trhat špalky. No a koho myslíte, že ten problém potkal do třetice? Ano správně, a netrvalo to tak dlouho :-)). Ucítili jsme pach spálené gumy a zjistili jsme, že levý přední plášť je na tom dost špatně. Terén se změnil, takže jsme ještě chvíli jeli, ale jen chvilku a pak jsme zastavili a plášť vyměnili. Mezitím nás oba předtím stojící zase předjeli, stejně jako pár pomalejších aut, které jsme pak pracně předjížděli my. No nicméně začátek etapy ubíhal velmi rychle. Jak jsem si to počítal, dělali jsme průměr 100 km/h. Tak jsem si v duchu říkal, že to nebude nic moc, protože na takových rychlých přejezdech na Kamazy a Dafy nemáme....

Jenže pak to přišlo - zhruba od poloviny začalo kamení a hlavně prach - jako když projíždíte deseticentimetrovou vrstvou cementu. Místy jsme doslova skákali po kamenitých polích a opatrně se vyhýbali motorkářům, kteří toho museli mít dnes opravdu dost. My jsme je vždycky navíc "nakrmili" prachem tak, že často nešlo přečíst jejich startovní číslo, jak byli zaprášení. Asi po hodině a půl se navíc terén zvlnil a my jsme si v něm hledali cestu. No, zvlnil není to správné slovo - bylo to pěkně ostré a muselo se opatrně. Nevýhodou bylo, že se mezi těmi skalami prach držel, takže jsme někde museli skoro zastavit, a počkat, až to trošku odfoukne, abychom nikam nespadli a taky někoho nepřejeli. Takže si dovedete představit, jak se v tom dalo předjíždět. Nevím na kterém kilometru, ale v jednom místě jsme potkali opět Čagina - právě dodělávali další defekt. Když nás viděli přijíždět, honem se snažili odjet, aby nemuseli za námi, ovšem nepodařilo se jim to, takže jsme je oprášili - a to doslova.

Jeli potom za námi dost dlouho a v jednom místě jsme se sešli a chvíli hledali cestu mezi skalami společně. Tam nás taky Vladimír předjel a do cíle už nám ujel. Ovšem celkově už nás v etapě nepředstihl. Zato Kabirov zabojoval a dostal se před nás. Gerarda De Rooye ani nepočítám, ten jede jako "postřelená svině" a zatím na něj nemáme. Po dojezdu speciálky byla jen krátká spojovačka, takže jsme ji hned přejeli a auto prohlédli až v bivaku (normálně děláme první zběžnou kontrolu, jako že co kde upadlo, co kde teče nebo syčí, hned po dojezdu speciálky). Tady jsme zjistli, že i levá přední pneumatika utrpěla pořádně šrámy a je zralá na výměnu. Takže dnešní etapa nás stála dvě pneumatiky. Jinak je ale auto v pořádku - je sice, stejně jako my, pěkně zaprášené, ale to nevadí - kabinu jsme vyfoukali stlačeným vzduchem, zvenku to nevadí, a my už to nějak přežijem s pomocí Petrova 30 l kanystru s vodou.

Takže jsme zatím spokojeni, nálada je taky dobrá. Ovšem jestli to dobře počítám, čeká nás ještě sedm dlouhých etap (tu poslední v cíli nepočítám). A to je ještě hodně, speciálně na Dakaru. O tom víme po předchozích dvou letech velmi dobře.

Takže Vám přeji co nejhezčí víkendový den.

Míra Martinec

Výsledky v 9. etapě v kategorii kamiónů:

1. De Rooy (414 - DAF) 6h 56' 49"
2. Kabirov (412 - Kamaz) + 06' 00"
3. Tomeček (410 - Tatra) + 14' 09"
4. Tchaguine (407 - Kamaz) + 22' 04"
5. De Rooy (409 - DAF) + 37' 32"
6. Sugawara (400 - Hino) + 52' 16"

Celkové pořadí v kategorii kamiónů po 9. etapě:

1. De Rooy (414 - DAF) 25h 52' 35"
2. Tchaguine(407 - Kamaz) + 21' 32"
3. Tomeček (410 - Tatra) + 1h 01' 11"
4. De Rooy (409 - DAF) + 2h 35' 36"
5. Kabirov (412 - DAF) + 2h 41' 05"
6. Sugawara (400 - Hino) + 5h 07' 16"

Zdroj: www.dakar.com