12. etapa 2003

12. etapa
14. 1. 2003 - Úterý
Siwa - Siwa
Celkem 445 km
Přejezd 57 km
Speciálka 341 km
Přejezd 47 km
Etapové umístění: 4.
Průběžné umístění: 2.
Ztráta na 1. místo: 1h 06' 52"

Etapa ve tvaru smyčky je situována jižně od oázy do míst s největšími dunami v Egyptě. Trasa bude vyznačena pomocí sloupků. Speciální etapa měří 341 km. Doprovodné posádky čeká pouze 55 km do záchytného bodu, odkud si budou moci vychutnat dojezd soutěžících.

Siwa, 14. 1. 2003

Zdravím Vás do třetice ze Siwy. Další etapa za námi a další varovný zvednutý prst pro nás. Včera jsem psal o tom, že Dakar není jen o rychlosti - dnes nám to všem ukázal Gerardus De Rooy. Nevím přesně na kterém kilometru, ale bylo to přibližně uprostřed etapy, kde jsme kousek za průjezdní kontrolou najížděli malou dunku - ani ne dunku, spíš takovou terénní vlnu. Už na ní stal mechanik z De Rooyovy posádky a signalizoval, že máme jet víc vpravo. Když jsme ji přejeli, viděli jsme, co se stalo. Na levé straně, kde jeli oni, to bylo trošku víc příkré - ale ne moc - museli jet dost rychle a přeskočit to. Po dopadu se jim vzadu utrhlo zajištění kabiny a ta se jim sklopila dopředu, takže málem doslova přejeli sami sebe. Neměli jsme moc času si jejich kamión prohlédnout, ale na první pohled to nevypadalo hezky - auto se o kabinu vlastně zastavilo - ale prý se nikomu z nich nic nestalo. To je ze všeho nejdůležitější !!

Tím pádem Čagin v čele může lehce zvolnit a šetřit auto a Jan De Rooy zase naopak bude určitě útočit na nás. Dnes musel taky někde skočit, protože jsme na trati viděli kus jeho nárazníku a světlo. Ve spojovačce se pak proti nám vracel a měl předek trošku "očesaný" a kola lehce do rozbíhavosti. Ovšem vzhledem k jeho etapovému času to asi nic vážného nebylo.

Jinak dnešní etapa byla dunová, poměrně těžká, ale hezká. Byla tam místa s velmi jemným pískem, kde jsme dvakrát zapadli. Nemohli jsme totiž tolik podhušťovat, protože mezi pískem se často zničehonic objevovaly plotny s ostrým kamením. Ovšem ani v jednom případě jsme nemuseli ani ven z kabiny - Tatra se dokáže vyhrabat z neuvěřitelných ... (nepříjemností). V jednom místě na trati byla trasa rozdělena - motorky a auta jely rovně a kamióny měly pro jistotu jeden dost náročný úsek objíždět asi 5km oklikou. Říkal nám to ráno André a taky říkal, že se tedy šel zeptat Patrika Zannarolliho (teď se mu omlouvám, jestli nepíšu jeho jméno správně), který trať stavěl, jak to tam vypadá. Ten mu řekl, že tam s rekognoskačním kamiónem projeli, tak se máme rozhodnout. Takže bylo rozhodnuto. Podle stop i Čagin i De Rooy se rozhodli stejně.... Byly tam opravdu "střechy", ale skutečně, projet se to dalo.

Tím, že dnes etapa byla hodně písková a nebyla "rozbíjecí", máme auto v pořádku a kromě utržené přední zástěrky, výměny jednoho silentbloku kabiny a tradiční kontroly a dotankování na zítra jsme nemuseli opravovat nic. Já jsem využil doby, než bude večeře (od osmi našeho, čili od sedmi Vašeho času) k napsání zprávy a kluci myslím odpočívají - tedy alespoň Tom, Petr dnes měl na odpočinek celý den. On si to ale vynahradí zítra, kdy prý snad pojedou 900 km.

Nás zítra čeká další "dunovka". Bude dost dlouhá, ale podle profilu trati budou duny jen zhruba v první polovině. Ta druhá bude spíš rozbitá. My zase pojedeme svoje tempo, je nám jasné, že Jan De Rooy bude opět hodně rychlý, aby stáhnul nás náskok. To se všechno uvidí. Teď jsem si na závěr vzpomněl na ponaučení z dnešního rána - pokud si postavíte bivak vedle motocyklového týmu KTM, buďte si jisti, že Vás kolem páté hodiny ráno probudí, když startují své stroje.... :))))))))

Takže Vám přeji opět jménem celého týmu hezký asi ještě úterní večer nebo už středeční den.

Míra Martinec

12. etapa byla koncipována jako smyčková etapa v okolí Siwy. Celkem 445 km zahrnovalo dva spojovací úseky v délce 57 a 47 km a speciální zkoušku dlouhou 341 km. Z oficiálních stránek rallye www.dakar.com jsme se dozvěděli, že mladý Holanďan De Rooy (409 - DAF) havaroval na 152. kilometru speciální etapy a jeho vůz je nepojízdný. Odstoupil tím z prvního místa průběžného pořadí v kategorii kamiónů. Do čela se tedy posunul Rus Čagin jedoucí na Kamazu a Tomáš Tomeček poskočil na celkovou druhou příčku. Další informace k De Rooyově nehodě se snad dozvíme v reportáži Míry Martince. Z.N.

 

Výsledky ve 12. etapě v kategorii kamiónů:

1. Tchaguine (407 - Kamaz) 4h 02' 17"
2. De Rooy (409 - DAF) + 10' 19"
3. Kabirov (412 - Kamaz) + 14' 19"
4. Tomeček (410 - Tatra) + 21' 32"
5. Sugawara (400 - Hino) + 1h 09' 23"

Celkové pořadí v kategorii kamiónů po 12. etapě:

1. Tchaguine (407 - Kamaz) 39h 34' 20"
2. Tomeček (410 - Tatra) + 1h 06' 52"
3. De Rooy (409 - DAF) + 2h 31' 36"
4. Kabirov (412 - Kamaz) + 2h 59' 09"
5. Sugawara (400 - Hino) + 7h 29' 55"

Zdroj: www.dakar.com