Maroko Desert Challenge 2019

18.04.2019 - 18:23, Prokop Siwek
MDC 2019: Baléčka jsou pořád v pohybu

Na Morocco Desert Challenge je v pohybu dohromady na 1300 lidí, když započítáme závodníky, doprovody i pořadatele. O stovky závodníků a jejich techniku se na trati stará sedm kamionů sweeper, francouzsky balai. Vedle čtyř Manů se marockými písky prokousává také trojice Tater týmu Tomáše Tomečka.

Etapy jsou dlouhé, terén je náročný a startovní pole velmi různorodé. Závod organizují Holanďané. Startují v něm špičkoví jezdci bok po boku s těmi, kteří celé závodění pojímají hlavně jako zábavu. Těch je většina. „Právě sedíme v marocké hospodě,“ hlásí Tomáš Tomeček. „Odvezli jsme jednoho klienta, dáváme si jídlo a pak zase vyrazíme na trať pro někoho dalšího. Rally tady právě graduje. Jsme pořád v pohybu, s kluky dalších baléček se moc nevídáme.“ Odtahů je opravdu hodně. A to se naštěstí Morocco Desert Challenge jezdí ve smyčkách, kdy bivak zůstává po dobu všech osmi etap na jednom místě, a z něj se každý den vyráží na několik set kilometrovou měřenou smyčku. „Myslím, že je tady pěkné svezení. Rychlé, kvalitní, pořadatelé všechno zvládají a lidi to baví,“ hodnotí Tomeček, který s sebou v kabině Tatry oproti zvyklostem z posledních dvou ročníků Africa Eco Race veze navigátora. Holandského, stejně jako pilot dalšího balai Petr Foltýn. Pouze Laca Csekey v třetím balai naviguje Čech Tonda Šimek.

Morocco Desert Challenge končí osmou etapou v sobotu 20. dubna 2019.

***

10.04.2019 - 21:52, Antonín Šimek
MDC 2019: Tomeček a tři balai na cestě do Agadiru

Ve čtvrtek 4. dubna 2019 odpoledne z Kopřivnice vyjela kolona tří Tater balai v čele s Tomášem Tomečkem. Kolem 22. hodiny auta dorazila na Rudnou, kde se udělala první nakládka materiálů pro závodníky (několik beden věcí pro český motorkářský tým) a rovněž k Laco Csekeyovi přisedl navigátor Antonín Šimek.

Další zastávka nás čekala v Německu, kde jsme na oranžovou 6x6 Petra Foltýna naložili závodního Unimoga. Cestou jsme se na parkovišti vyspali, první kilometry za volantem Tatry si odkroutil i Tonda Šimek a pokračovali jsme do Francie k Lyonu, kde jsme na Tatru Tomáše Tomečka naložili závodní Toyotu a na 4x4 Tatru sadu pneumatik.

Následoval přesun k francouzskému Séte, kde jsme se následující den nalodili na loď do Maroka. Na molu bylo mnoho dalších týmů a organizátorů. Přes to to byla jen část, protože se účastníci sjíždějí z celého světa a do Maroka vyráželi z několika přístavů po Evropě.

Cesta ze Séte se bohužel prodloužila z plánovaných 40 na více než 50 hodin, a to kvůli poruše jednoho lodního motoru, což způsobilo nejednomu účastníku rally vrásky na čele.

Pasová kontrola byla tentokrát velice rychlá a tak týmu Tomáše Tomečka už nic nebránilo vydat se na 1050 kilometrů dlouhý přejezd po marocké dálnici kolem Fesu, Casablanky a Marrakesche do Agadiru, kde už čekají organizátoři Morocco Desert Challenge, administrativní a technické přejímky, a v pátek 12. dubna první etapa závodu.

***

09.04.2019 - 23:50, Prokop Siwek
Tři Tomečkovy Tatry na Morocco Desert Challenge 2019

Závodník a tatrovácký srdcař Tomáš Tomeček v nedávné době přibral do svého týmu Tom Racing další čtyřkolovou Tatru 815 s dakarskou minulostí. S pomocníky ji přestavěl na sběrný či zametací vůz balai, jinak také řečený sweeper. V současnosti tak Tomeček vedle jedné závodní a jedné asistenční Tatry disponuje dvěma šestkilovými balai a touto čtyřkolkou. Na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout přípravy na odjezd na dálkový závod Morocco Desert Challenge, kde bude trojice baléček pomáhat pořadatelům postarat se o závodníky a jejich techniku, pokud se na trati ocitnou v nouzi.

 Morocco Desert Challenge se koná od 12. do 20. dubna 2019. Tomeček pořadatelům pomáhal již před rokem. Sám seděl za volantem bílého balai, oranžové tradičně řídil Petr Foltýn. Oba měli holandské navigátory. Letos bude obsazení obou šestikolek stejné. Doplní je Laco Csekey a Antonín Šimek, kteří budou pracovat se čtyřkolovým balai.