Afrika Dakar TOM RACING

8.1.2023 - Střípky z Dakaru 2023

8.1.2023:

Tomáš Tomeček + Ard Munster + Niccolo Funaioli prožili docela pohodovou 8. etapu, kdy nemuseli stavět u porouchaných nebo rozbitých klientů. Trať byla hezká, pěkné duny, ale po dešti v mokrém písku docela jednoduché. Pro Tatru lahůdka. Včera, v maratonu, si většina závodníků zalezla do cateringových stanů. Ne tak parta okolo Tomáše! Ti si vytáhli stany a spali venku ? "Osm hodin v kuse! Spali jsme jako děti," hlásil Ard. Každý den jedou posledních 100 km speciálu potmě. Ostatně, stejně jako v předchozích letech. No a pak se najede na asfaltovou spojovačku... Jak můžete vidět na stránce z roadbooku: do bivaku zbývá 377 km. A další odbočka bude za 299 km! Do té doby nic, prostě rovně po asfaltu.

 

***

7.1.2023:

Jak to bude mít Tomáš Tomeček se servisem během polomaratonské etapy? Inu, podle slov navigátora Arda Munstera, zkontroloval Tomáš svou Tatru už včera v noci a to tak zevrubně, že dnes nebude celkem nic potřeba. Kdyby ano, bude mít k dispozici stejné podmínky jako závodníci. Až tedy na to, že svým mechanikem je jen on sám. Ale tak je to už třetí Dakar v řadě. Takže je vše jak má být.

 

***

6.1.2023:

Tomáš Tomeček a jeho posádka oranžové Tatry zažila dosud nepoznanou věc. Alespoň tedy za tři ročníky služeb u týmu South Racing. V průběhu čtvrté etapy se stalo, že na trati už nebylo žádné SSV, o které by se měli jako rychlá asistence starat. Proto sjeli z tratě a do bivaku dojeli po asfaltu. A ve včerejší páté etapě dokonce poprvé neměli s klienty vůbec žádnou práci. Dnes to také vypadá na jednodušší průběh. Dokonce by z toho mohl být čas v top 20.

 

***

5.1.2023:

Čtvrtá etapa byla zase výživná z hlediska oprav porouchaných a hlavně nabouraných SSV. Čelní crash dvou z nich jste asi viděli... Tomáš Tomeček tam samozřejmě také stavěl. Na místě nachystali příslušné náhradní díly a o samotnou opravu se postarala posádka další rychlé asistence Stefana Henkela. Sami pak měli ještě v další etapě práce až až. Pokud někdo sledujete mapu na oficiálních stránkách, tak vězte, že když se Tomášova šipka zastaví, obvykle je to u nějakého klienta, který potřebuje pomoc. A těch zastávek je určitě více než v předchozích ročnících.

 

***

4.1.2023:

Podařilo se mi získat informace od Tomáše Tomečka k penalizaci za první etapu: "V první etapě jsme tři hodiny opravovali hodně nabourané auto. Pak jsme normálně projeli celou trať až do cíle. Nejdříve nám dali obrovskou penalizaci za neprojetí tratě. Zajímali jsme se o to, trať jsme přece celou projeli. Tak nám to změnili na 10 hodin za pozdní příjezd. Asi je tam nějaké nové pravidlo? Nerozumím tomu, jsme naštvaní."

 

***

3.1.2023:

Několik informací o Tomášovi Tomečkovi na Dakar Rally. Výsledky dnešní zkrácené etapy se ještě zřejmě počítají. Tomášův mezičas naskočil naposledy na WP6, tak uvidíme, co s tím přepočty od zeleného stolu udělají. Aspoň už víme, že oranžové Tatře zmizela nesmyslná skoro 24 hodinová penalizace za první etapu. Ale pořád ještě tam za ni mají 10 hodin, zatím nevíme za co. Nicméně se posunuli na průběžné 29. místo.
A teď něco od Tomáše: "Etapy jsou zatím dlouhé a rozbité. Máme hodně práce s klienty. Jsme teprve na začátku, ale když se dívám okolo, tak mám pocit, že se zapomíná na to, že to je maratonský závod..."
Tatra je v pořádku v bivaku Hailu a vy se na Tomášově fotce můžete podívat, jak naložená bude zase ráno, před startem do 4. etapy.

 

***

2.1.2023:

Tomáš Tomeček měl i dnes ve druhé etapě Dakar Rally práci při opravě poškozené SSV. Trať projel od startu do cíle, výsledky jej dnes registrují na 45. místě. Uvidíme, jak to bude se včerejší penalizací. Pokud etapu opravdu zvládl po trati, měli by mu penalizaci smazat. Tak, snad se o to Tomáš nebo Ard budou zajímat. Niccolo je v kabině hlavně kvůli šroubování bugin, a ten si určitě na nedostatek práce nemůže stěžovat. Zatím se opravuje docela dost, třeba oproti prvnímu ročníku rychlé asistence, kdy Tomáše navigoval Láďa Lála a uprostřed seděl Philip Rettig. Zkusíme zjistit víc.

 

***

2.1.2023:

O průběhu první etapy Dakar Rally zatím nemáme od Tomáše Tomečka žádné informace. Z mapy a trackingu víme, že oranžová Tatra stavěla u bugin South Racingu. Zřejmě tam byl větší problém. Ve výsledcích jsou rovnou tři týmové vozy zatížené velkou časovou penalizací okolo 24 hodin, v podstatě stejnou, jako večer naskočila u Tomášovy tatry a dalších více než 20 kamionů. Pořadatelé totiž zřejmě část závodníků zhruba v půlce etapy stáhli rovnou do bivaku. Takhle to udělali i loni v etapě označené 1B a způsobilo to nevoli. Tomáš a jeho loňský navigátor Polda Paďour byli rozladěni, protože věděli, že by etapu bez problémů dojeli po trati, nejspíš ještě i za světla. V dalších dnech se do bivaku pravidelně dostávali až za hluboké tmy. Zatím to ale nemáme potvrzeno. Takže si na přesný popis letošních peripetií musíme ještě počkat. V první části druhé etapy si Tomeček zapředjížděl, na druhém waypointu ho průběžné výsledky ukazovaly na 28. pozici.

 

***

1.1.2023:

První etapa Dakar Rally 2023 je v plném proudu a na její trati jsou i posádky rychlých asistencí. Tomáš Tomeček se v polovině etapy držel okolo 30. místa s přibližně hodinovou ztrátou na vítězného Martina Macíka. Do cíle ale ještě nejspíš nasbírá spoustu dalších minut, přece jen musí brát ohledy na buginy SSV svých klientů. Nicméně by dnes mohl do bivaku dorazit ještě za světla. V dalších etapách se s tím spíš moc počítat nedá.

 

***

31.12.2022:

Tomáš Tomeček + Niccolo Funaioli + Ard Munster a plně naložená Tatra 815-2T0R45. V týmu South Racing Can-Am si Tomášových služeb náramně cení. Jednak pro kvality dakarské legendy za volantem, ale neméně proto, že tahle Tatra je nesmírně spolehlivý a výkonný valník, který po závodní trase dokáže v podstatě v závodním tempu tahat klidně tunu nářadí a náhradních dílů. Takovou rychlou asistenci na Dakaru nikdo jiný nemá!

 

***

31.12.2022:

Tomáš Tomeček si na pohodu projel krátký prolog Dakar Rally. Na nejrychlejší ztratil necelé čtyři minuty, celkově dojel jako 45. z 54 kamionů. Čas ho nezajímá, ví, že bude startovat vzadu, aby byl k ruce klientům týmu South Racing. Problémy měl zřejmě Teruhito Sugawara s hybridním Hinem, dokonce to vypadá na přidělený čas.

 

***

30.12.2022:

Tomáš Tomeček dnes provedl svou Tatru 815 zbylou částí technických přejímek Dakar Rally. Zítra na závodníky čeká prolog. Některé zdroje uvádějí, že bude měřit 10 nebo 11 km, ale spíš to bude 13 km. Před rokem to bylo 19 km. Jisté je, že o startovní pořadí do první etapy se Tomáš nijak vehementně prát nebude. Stejně jako loni, kdy si na pohodu zajel 38. čas mezi kamiony, přičemž na čelo nakonec i tak ztratil jen 10 minut.

 

***

29.12.2022:

Hlášení Tomáše Tomečka z bivaku Dakar Rally - Administrativní přejímky jsou úspěšně za námi. Náš tým South Racing má 180 členů! Budeme mít na starosti 26 bugin SSV. Těšíme se!

 

***

28.12.2022:

Hlášení z bivaku od Tomáše Tomečka: "Všechno je v pořádku, jsme pohromadě s týmem. Polepy jsou po cestě nepoškrábané, baterie taky přežila. Zítřejší test vynecháváme. Všechny zdravím!"