Šťastný Nový rok přeje tým Tomáše Tomečka

Slavnostní start Africa Eco Race 2017 proběhl v sobotu 31.12.2016 v Monte Carlu. Promet/Czechoslovak Group tým Tomáše Tomecˇka se poté přesunul do přístavu Séte, kde se nalodil na trajekt SNAV Lazio směřující do marockého Nadoru. Tam v pondělí 2.ledna odstartuje již devátý ročník legendárního pouštního závodu.

Poté, co Tatru se startovním číslem 401 odstartovala šachovnicovým praporem modelka a herečka slovenského původu Adriana Karembeu (Sklenaříková), se posádka Tomeček – Lála vydala na čtyřsetkilometrový přejezd do francouzského přístavu Séte. Tomáš Tomeček komentuje své dojmy slovy: "Konečně je to tady. Následující dva týdny rozhodnou o výsledku celoroční práce. Startovali jsme sice z Monte Carla, ale opravdové závodění přinese až Maroko. Auto funguje perfektně, v týmu panuje skvělá atmosféra."

Tomečkův navigátor Ladislav Lála k tomu dodává: "Konkurence nespí a letos to rozhodně nebude jednoduché. Jsme nicméně tady a uděláme maximum proto, abychom za dva týdny v Dakaru mohli hrdě mávat českou vlajkou. Přeji všem šťastný nový rok. Buďme na sebe hodní a mějme se rádi."

Poté, co závodní stroje zmizely v útrobách obřího trajektu SNAV Lazio, se tento kolos vydal do Afriky. Organizátoři využívají čas strávený na lodi k vypořádání předstartovních formalit, organizaci společného briefingu všech účastníků a v neposlední řadě také k uspořádání oslav konce nového roku. Některé týmy slavily bouřlivě, u Tomečka zvolili spíše konzervativní přístup: "Přeji všem úspěšný vstup do roku 2017. Happy New Year," uzavírá Tomáš Tomeček.

Co přinese první etapa? Necelých dvaapadesát kilometrů spojovací etapy zavede závodní karavanu z Nadoru do Ameziane. Odsud odstartuje první ostrá etapa. Necelých šestaosmdesát kilometrů sice nepředstavuje opticky velkou vzdálenost, ale sportovní ředitel Africa Eco Race 2017 a dakarská legenda René Metge nenechal nikoho na pochybách, že hned první marocká rozbíječka dokonale prověří celé startovní pole: "Pohled do itineráře a komentáře organizátorů napovídají, že se máme na co těšit," uzavírá navigátor Ladislav Lála.

 

U příležitosti blížícího se nového roku jsme vyzpovídali i oba mechaniky, kteří se budou starat o Tomečkovu Tatru a rovněž i oba české řidiče kamionů balai.

Mechanik a známý příborský démon Pavel Kletenský shrnuje svoje pocity slovy: "Jsem rád, že se po třech letech opět vracím na místo činu. Udělám maximum proto, aby kluci dojeli až do Dakaru. Osobně se těším se všechny krásy, které Afrika nabízí."

Mechanik Jaroslav Žerdík svého kolegu doplňuje: "S Pavlem tvoříme sehraný tým a jsem moc rád, že je tady se mnou právě on. Těším se na Afriku a na nové zážitky. Posílám pozdravy domů své rodině a přátelům."

S blížícím se koncem roku byl naměkko i nepřehlédnutelný a všemi závodníky milovaný řidič oranžového kamionu balai Petr Foltýn: "Do Afriky se vracím velmi rád, černý kontinent mne doslova uhranul. Jsem skálopevně přesvědčený o tom, že se bude klukům dařit a to samé přeji naší posádce i sám sobě."

Řidič bílého kamionu balai Leopold Paďiur sice není tak výřečný jako jeho kolega, ale v posledních minutách roku 2016 se rozpovídal: "Stejně jako celý tým se těším se do Afriky."

Ladislav Lála