Afrika Dakar TOM RACING

Poklidný Nový rok LRT


Opět se hlásí členové Letka Racing teamu z hotelového pokoje v Buenos Aires.

Po včerejším úspěšném zvládnutí administrativních přejímek posádek obou závodních Tater se před námi nečekaně naskytla možnost strávit poklidný první den roku 2009 v Buenos Aires. Ještě předtím jsme však prožili silvestrovskou noc v jedné z místních restaurací. V ní André Azevedo zajistil místo pro „pár členů rodiny a pár známých“ – ve finále se sešlo asi padesát lidí, včetně Andrého maminky.

Tak jsme s tříhodinovým zpožděním (proti Česku) oslavili příchod Nového roku. V jedné z předchozích zpráv jsme psali o „jazykové výbavě“ Argentinců – kdo zde nemluví španělsky, nemá mnoho šancí. O to více nás potěšilo, že jeden z obsluhujících číšníků mluvil rusky – mladý kluk, který už osm let žije v Argentině. A tak jsme oprášili naše dvacet let staré znalosti a „němnožko pogovorili“. Vcelku příjemné setkání a odreagování.

Ráno se Petr Vodák s Tomem Fajmanem vypravili do míst administrativních přejímek, aby i oni dokončili celou proceduru, kterou včera kvůli nakládání pneumatik pro Jeanovo Mitsubishi nestihli. Odpoledne se pak celá česká část týmu vydala do centra  Buenos Aires k místům kolem obelisku, kde zítra proběhne slavnostní start a představení posádek. Buenos jako město má podobný ráz jako španělská města, historické budovy doplňují moderní mrakodrapy, překvapivý je pouze nepořádek na ulicích. Jinak je zde dobře fungující metro s moderními a čistými vlaky.

Po návratu ze „srdce metropole“ jsme ještě zašli do „Dakar village“ obhlédnout končící přejímky. Zrovna v tu dobu zde byly Volkswageny, zahlédli jsme Carlose Sainze. Parkoviště závodních kamionů už je plné, je to impozantní pohled na naleštěné různobarevné stroje. Už se opravdu nemůžeme dočkat, až to všechno začne… Oproti minulým dnům se už objevují i diváci, v místech přejímek už jich bylo celkem dost. V „Dakar village“ jsou pro ně připraveny různé atrakce a tady jsme zaznamenali jednu odlišnost oproti naší zemi – lidé čekající na atrakci spořádaně vytvoří i několik desítek metrů dlouhou frontu, žádné tlačenice, předbíhání – u tak horkokrevného národa k nevíře…

To je zatím vše, zítra to vše začíná ranním briefingem s organizátory, večer startem a od soboty do toho jdeme naplno.