Novinky na Dakaru 2004

14. 11. 2003 - Novinky na Dakaru 2004
Ve zkratce se podíváme na to, jaké novinky pro nás pořadatelé připravili pro následující ročník rallye Telefonica Dakar 2004.

Satelitní telefony
Většina účastníků byla satelitními telefony vybavena již v minulých ročnících. Nyní budou telefony povinné pro všechny z důvodu snahy o zlepšení bezpečnosti soutěžících a možnosti spojit se s pořadateli v případě problémů, které mohou během závodu nastat.

Maratónské etapy
Stejně jako loni budou opět na programu rallye dvě maratónské etapy bez asistenčních vozů. Navíc, pokud to terén dovolí, soutěžní vozidla budou v bivaku umístěna v Parc Fermé, kde bude zakázána jakákoliv forma asistenční pomoci.

Radar
S návratem Dakaru do oblasti západní Afriky trasa nevyhnutelně povede obydlenými oblastmi. Proto pořadatelé počítají s použitím nového GPS systému pro kontrolu rychlosti. Systém bude při průjezdu vesnicemi automaticky kontrolovat rychlost vozu a překročení povolené rychlosti 50 km/h zaznamená. V cíli etap budou navigační přístroje kontrolovány a dá se logicky očekávat, že vyšší rychlost budou pořadatelé přísně penalizovat.

Road Book
Aby se pořadatelé vyhnuli stížnostem na zpracování itineráře ze strany soutěžících, vymysleli si další novinku. Od nynějška itinerář nebude zahrnovat vyznačení překážek (díry, skoky v terénu apod.) na trase, ale pouze orientační body.

Záloha
Zaregistrovaní zájemci o účast zaplatí pouze jednu zálohu narozdíl od dřívějších dílčích záloh pro A.S.O., TD COM a ERTF.


Dalších změn dozná také reglement rallye.