Afrika Dakar TOM RACING

Jaký bude Dakar 2004?

7. 5. 2003 - Jaký bude Dakar 2004?
Nedávno skončil 25. ročník "Dakarské" rallye. Ačkoliv následující ročník je ještě daleko před námi, přípravy na něj jsou již v plném proudu. Pořadatelská organizace vydala první informace o Dakaru 2004.


26. ročník pouštního maratónu odstartuje prologem přesně 1. ledna 2004 ze zatím nespecifikovaného francouzského města. Dvě úvodní speciální etapy proběhnou ve Francii a Španělsku. V průběhu třetího nebo čtvrtého dne se celý konvoj vylodí v Maroku, kde účastníci rallye teprve začnou nabírat soutěžní tempo. Pokračovat se bude Mauretánií, Mali, až do senegalského Dakaru. Jak je vidět, pořadatelé zvolili opět tradiční cílové město. Celkem soutěžící absolvují na africkém kontinentu 14 etap (z toho 2 maratónské bez asistence) a jeden odpočinkový den.


Přesný rozpis trasy závodu není zatím znám, ale předpokládá se, že oproti poslednímu ročníku by měly být etapy delší a navigačně náročnější. 


Pro rok 2004 se opět chystá několik novinek a změn v pravidlech. Ty se budou zřejmě týkat hlavně požadavků na technické parametry vozidel. Organizátoři se snaží omezit zvyšování výkonnosti závodních strojů. Chtějí zachovat sportovního ducha rallye a snížit rozdíly mezi profesionály a amatéry. Uvažuje se například o zákazu využívání automatického dohušťovacího systému u vozidel s pohonem 4x4 v kategorii osobních automobilů. Závazná pravidla rallye se stále ještě propracovávají a budou vydány až koncem června.


Organizátoři pro tento rok připravují tzv. Dakarskou školu. Mělo by se jednat o kurz, v němž se nováčci seznámí se vším, co je důležité pro zvládnutí tak mimořádného závodu, jakým Dakar bezesporu je. Řidičské dovednosti si zájemci procvičí ve Francii i na vybraných úsecích v Maroku, potrénují se také v navigaci a obeznámí se s terénem typickým pro rallye. Na programu budou přednášky o tom, jak se na rallye připravit po fyzické stránce, ale také o možnostech jak si hledat sponzory. 


Uvidíme, jaký ten následující Dakar bude...