Er Rachidia - 4.1.2001

 

Dnešní den byl náš první na Africkém kontinentě, a tedy i první den typický pro rallye Paříž-Dakar. Do Narbonnu jsme připluli asi v 8.00 ráno, loď s našimi vozy s 2-hodinovým zpožděním. Prakticky hned v přístavu se startovalo do 184 km dlouhé spojovací části, ve které jsme měli alespoň trochu času přivyknout africkému provozu. Ten je charakteristický špatným vozovým parkem a nedodržováním pravidel ze strany řidičů.

Do 140 km rychlostní zkoušky jsme díky včerejšímu vítězství startovali první ve své kategorii, hned za posledním osobním vozem. A poměrně brzy jsme tuto pozici ocenili. Po zhruba 40 km náročného kamenitého úseku přišly na řadu velmi rychlé a prašné pisty. Na 86 km nás předjel Kabirov s Kamazem a až do konce speciálky nám oplácel to, co jsme mu my připravili na začátku... a sice pořádnou dávku prachu, kterou jsme za ním museli polykat. Do cíle etapy jsme dorazili jako druzí, Čaguin se přiřítil s minutovým zpožděním za námi.

Karla Lopraise dnes vyřadil z boje o vítězství defekt pneumatiky. Nám se technické problémy také nevyhnuly, naštěstí však nebyly natolik závažné, aby nás brzdily v samotném závodě. Po dojezdu do bivaku jsme museli opravit tlumič na pravém předním kole. Ten se poškodil po nájezdu na jeden z kamenů, které místní děti nastražily do hlavních úseků tratě. Bohužel se částečně porušil i plášť, takže jsme byli nuceni jej celý vyměnit.

Dnes nás čeká další náročná noc a zítra etapa s 330 km rychlostní zkouškou.

Zdraví Míra Martinec

4. etapa
4. 1. 2001 - čtvrtek
Nador - Er Rachidia (Maroko)
Celkem 602 km
Přejezd 184 km
Speciálka 139 km
Přejezd 279 km
Etapové umístění: 3. místo (1h 37' 09")
Průběžné umístění: 3. místo (2h 37' 29")
Ztráta na 1. místo: 04' 31"