Dvě soutěžní vozidla na Dakar 2005

26. 11. 2004 - Dvě soutěžní vozidla na Dakar 2005
Telefonica Dakar 2005 znamená pro Letka Racing Team novou příležitost. Šest let spolupracoval tým s Brazilcem André Azevedem. Ačkoliv Tomáš Tomeček pilotoval Tatru v celé soutěži, v oficiálních startovních listinách figuroval pouze jako Azevedův spolujezdec. Celá posádka se prezentovala pod brazilskou vlajkou. Snahou Tomáše Tomečka bylo závodit za Českou Republiku ve voze, který by sám pilotoval i podle oficiálních záznamů pořadatelů. Díky sponzorům se to podařilo, letos se na startu rallye do Dakaru objeví dvě soutěžní vozidla Tatra, osazená vzduchem chlazeným tatrováckým motorem. Třetí Tatra jim bude dělat asistenci.

První posádka bude stejně jako v minulých letech brazilská. André Azevedo (pilot) posadil do navigátorské sedačky svého bratrance Luize Azeveda. Jako mechanik s nimi pojede Jaromír Martinec. Jejich vůz Tatra má za sebou již tři ročníky Dakaru a prošel důkladnou kontrolou a repasí. Začátkem října proběhlo testování na Slovensku, kterého se zúčastnil i brazilský jezdec.

Druhou Tatru, která pojede pod českou vlajkou, bude pilotovat Tomáš Tomeček. Posádku s ním budou tvořit zástupci hlavních sponzorů – Australan japonského původu Michael Tanaka (mechanik) a Vojtěch Morávek (navigátor), který již má zkušenosti z rallye Berlín – Wroclaw a Baja Deutschland. Tomáš Tomeček si postavil zcela nové vozidlo, které je technicky identické s Azevedovým. „Zůstáváme věrni Tatře – ode mě nemůžete nic jiného čekat. Stejně jako motor, i další agregáty nesou značku Tatra. Používáme opět osvědčenou čtrnáctistupňovou převodovku,“ dodal k technice Tomeček. Vozidlo již prošlo záběhem na silnici a po odjetí potřebné kilometráže jej pilot začal testovat v terénu. V uplynulých dnech proběhlo také testování nové tatrovky na Slovensku.

Asistenční zázemí zajistí doprovodná Tatra s Petrem Vodákem a dvěma brazilskými mechaniky Geraldem Limou a Ronaldem Pintou.

Tomáš Tomeček přiblížil strategii mezinárodního týmu: „Mnou řízená ostrá tatra pojede z finančních důvodů v jiných barvách hlavního reklamního partnera (australská společnost p. Tanaky – Livescore – pozn. autora). Ale na trati i v bivaku budeme úzce spolupracovat s Azevedovým autem i s asistencí. Tímto bychom rádi více konkurovali skutečně obrovskému nasazení druhých týmů.“