Atar - 12. 1. 2001


Zdravíme vás z letiště v africkém Ataru, kde pro všechny posádky z karavany letošního ročníku rallye Paříž - Dakar skončil den volna a pro naši posádku bohužel i celá účast v soutěži. Už od šesti hodin ráno nám nad hlavou startují pořadatelská letadla, aby se přesunula do dalšího bivaku v Nouackchottu. Obě naše vozidla se tam dnes přesunou po trati pro asistenční vozy. Další taktika je taková, že Tomáš Tomeček přesedne do doprovodného vozu, který i nadále bude sloužit dalším týmovým vozidlům - jednak osobnímu automobilu Mitsubishi a dvěma motocyklům (všichni jsou členy BR Lubrax Petrobrax týmu). Petr Vodák, Andre de Azevedo a já dovezeme "ostrou" Tatru do Dakaru, kde na ostatní počkáme.

Další boj v soutěži bude ve znamení souboje Karla Lopraise a jediného Kamazu pilotovaného Rusem Čaguinem. Včera byl Čaguin za náma a vyjádřil lítost nad tím, že dál nepokračujeme. On sám měl také problémy v "pískové" etapě do Ataru. Cestou mu odešlo mazání, u vozu museli přímo v poušti oddělat vanu motoru, najít problém, což se jim podařilo a do cíle dojeli. Teď na to měli celý jeden den v Ataru, aby vůz spravili. V soutěži pokračují. Do bojů by ještě mohl zasáhnout Japonec Sugawara, protože jeho vůz Hino je lehčí než Tatra Karla Lopraise i Čaguinův Kamaz a v pískových etapách na ně získává. Uvidíme, jak se bude dál soutěž vyvíjet.

Náš tým se ještě včera (11. 1. 2001) pokoušel najít řešení, ovšem hned nám bylo jasné, že z naší Tatry neuděláme vůz s pohonem 4x4. Levé přední kolo nebude poháněno a v tomto stavu nemůžeme vyjet do písku. Zvažovali jsme, jestli pokračovat v soutěži za cenu dalšího ničení vozu a sbírání dalších trestných hodin, ale dohodli jsme se, že to nemá smysl.

Ještě pro srovnání: v okruhové etapě do El Ghallaouiye odstoupil Kabirov, který rovněž "skočil" z duny, ale úplně urval přední nápravu a levé přední kolo. Jeho auto stojí na trase doteď, tým Kamazu se pro něj vrátí až po skončení Dakaru. Naše posádka by nechtěla někde takto zanechat nepojízdný vůz, proto jsme zvolili variantu odstoupení ze závodu.

Jménem posádky Tomáše Tomečka Vás zdraví

Jaromír Martinec