Afrika Dakar TOM RACING

Africa Eco Race 2013

Africa Eco Race 2013
13.12.2012
Je tomu bezmála pět let, co se pořadatelé rozhodli přesunout značku Dakar do Jižní Ameriky. V roce 2008 se plánovaný závod v Africe zrušil těsně před startem. Důvodem byly prý informace o plánovaném útoku na závodníky na území Mauretánie. Pohledem zpět si nejsem jist, zda bezpečnostní hrozba byla opravdu reálná nebo za přesunem na jiný kontinent stála snaha sponzorů a velkých teamů, hledající větší efektivitu pro své podnikání. Tímto nechci situaci vůbec zlehčovat. Jednoznačně platí věta Tomáše Tomečka: “Jedeme bojovat a jedeme si užít závod”.

Ať to bylo jakkoliv, značka Dakar je nyní na jiném kontinentu. Dakarský závod však patří do Afriky. Skupina lidí okolo dlouholetého závodníka a pořadatele Reného Metgeho pokračuje v myšlence Thierry Sabineho a navazuje na tradici závodění v Africe. Vše je takové, jak bylo po desetiletí. Jen název se pochopitelně musel změnit. V Africe se jede závod Africa Eco Race. Závodníky provede po stejných místech jako kdysi “Rallye Paříž-Dakar” končící u slavného Růžového jezera blízko hlavního města Senegalu.

Pilot Tomáš Tomeček a navigátor Vojtěch Morávek spolu tvoří posádku, která stála na startu každého ročníku od roku 2004. V roce 2009 a 2010 si vyzkoušeli, jaké je to závodit v Jižní Americe. Závodění na Sahaře je ale tak jedinečné a nádherné, že se rozhodli pro návrat zpět. Poslední dva roky na Africa Race byly velice úspěšné a zisk dvou titulů v kategorii kamionů to jen podtrhuje.

Dvacátého devátého prosince startuje první Marocká etapa. Na závodníky čekají stovky závodních kilometrů v pohoří Atlasu. Mechanickou odolnost prověří planiny poseté ostrými kameny a vyschlými řečištěmi. Pořadatelé slibují první velké pískové duny na hranici Maroka s Alžírem. Celkem se na území Maroka odjede čtrnáct set třicet kilometrů.

Den volna je naplánován ve městě Dakhla na území Západní Sahary. Po odpočinku závodníky čeká to, pro co si do Afriky přijeli. Sahara na území Mauretánie. Dlouhá a veliká dunová pole sypkého písku v tom lepším případě. “Velbloudí tráva”, navátý a jako kámen tvrdý kopec písku porostlý suchým keřem, co dokáže vytlouci z posádky duši v tom horším případě. 1555 závodních kilometrů Saharou. Včetně nejdelší etapy závodu z Akjoujt - Aouleigat měřící čtyři sta čtyřicet kilometru. Cíl závodu je devátého ledna v Senegalu.

Prožijte s námi celý závod a sledujte stránky www.tomastomecek.cz. Každý den zde bude k dispozici video, fotky a články z právě probíhající etapy. Držte nám palce ...

Vojta Morávek ml., TomRacing Team