Afrika Dakar TOM RACING

9. etapa 2012

Start: Akjoutj photo akce2010_096
Cíl: Akjoutj
Den: 5. January 2011
Spojovačka:  
Speciálka: 413 km
Spojovačka:  
Celkem: 413 km

Tato smyčka v Mauritánii bude tou "ETAPOU" Afrika Eco Race 2012. Nejtěžší, ale také nejkrásnější. Start a cíl bude byl přisouzen bivaku v Ajoutj. Den plný emocí, kdy bude nutno zvládnout řízení a navigaci. Od prvního do posledního kilometrů bude bohatá a pestrá nabídka: pisty, rychlé plošiny, skalní oblasti, měkké wádís a duny, duny a duny. Prostě KOUZELNÉ!

Výsledky 9. etapy

Místo Pilot (st. č. - vůz) čas (+ztráta)
1. Jacinto E. (402 - Man)
4h 53' 00"
2. Tomeček T. (400 - Tatra)
+ 14' 30"
3. Essers N. (401 - Man)
+1h 27' 00"

Průběžné výsledky po 9. etapě

Místo Pilot (st. č. - vůz) čas (+ztráta)
1. Tomeček T. (400 - Tatra)
36h 19' 53"
2. Jacinto E. (402 - Man)
+1h 30' 53"
3. Essers N. (401 - Man)
+19h 35' 13"

5.1.2012 - Akjout

Čekání

Dnes se bivak nikam nestěhuje, zůstává na stejném místě. Závodníci přijedou do stejného místa, ze kterého startovali. Budou však o 400 km závodní etapy bohatší. Zato v bivaku se život zastavil. Někteří mechanici pracují na zcela nefunkčních vozidlech, která vypadla v předchozích etapách. Bivak tak místy vypadá jako autoopravny, které jsme viděli při včerejším průjezdu Nuakchotem - na demontované díly okamžitě sedá pouštní prach. Ten, kdo nic nemusí opravovat, provádí běžnou údržbu a nebo jen tak posedává u cateringového stanu. Není to optimistický pohled - oběd dnes není, jen každodenní cestovní balíčky s jídlem, které se každému začínají tak trochu přejídat.

Čekám na lepší počasí. Celou noc foukal silný vítr, zvedající všude přítomný prach do výšky a zahalující vše do neprostupné prachové mlhy. S novým dnem se počasí nezlepšilo, naopak vše vypadá se světlem ještě děsivěji. Vše je pokryté drobným prachem. Auta, technika, lidé. Sprcha nepomůže, prach je prostě všude. Nezbývá než si zvyknout.

Čekám na návrat závodníků. Nejen těch dnešních, ale také těch ze včerejší etapy, ze včerejších dun. Z nich před chvílí dorazil i ostřílený africký harcovník Auriol. Ze včerejší etapy. Teď, po poledni. On i spolujezdec se ale tváří šťastně - jsou rádi, že se vrátili. Dnešní etapa má podle roadbooku být podobně obtížná jako ta včerejší. Nezbývá než si zvyknout.

Čekám také na návrat kamiónů Balai. To může být kdykoli - dnes, zítra, v Dakaru. Při takovéto obtížnosti mají o zábavu postaráno. Ale oni už jsou zvyklí.

Přilétá vrtulník a z něj vystupuje holandský fotograf týmu Lomans. Byl u Checkpointu 2 a prý vše viděl. To, jak na něj Elizabeth Jacinto se svým Manem přijela jako úplně první auto. To, jak v těsném závěsu za ní dorazil i Tomáš Tomeček se svou Tatrou. I to, jak v zápětí Elizabeth zapadla v dunách a Tomáš se tak ujal vedení. Ihned domlouvám bleskový obchod. Pár vychlazených plzní za fotky je uprostřed afriky přece fantastická nabídka.

Ale ještě není vyhráno. Naše napětí roste. Nezbývá než dále čekat.

Jan Husák

Vojta je zpět.

Jel jsem s Balai. Dvě stě dvanáct kilometrů ujetých za třicet hodin. Sto kilometrů těžkých dun v naprosté pustině v Mauretánii. To až zítra. Byla to nádherná africká etapa. Nemohu ji přeskočit jen pár větami. Dám si na ní záležet. Zítra bude.

Díky Honzo. Byl jsem mimo přes jeden den. Na Honzových bedrech byla všechna práce. Sestříhal video, vybral fotografie a zaskočil za mě a napsal pár řádků. Mauretánské duny byly letos nepřekonatelné. V první etapě na Mauretánské půdě jsem byl osobně s kamionem balai. Mnozí zůstali zapadlí. Tomáš písek umí. Jako málokdo. Včera získal hodinu. I přes to, že se zahrabali. I přesto, že měli podhuštěna všechna kola až se pneumatiky svlékly s ráfků jak Tatra v jednu chvíli zabrala. To bylo včera. Dnes ukázali něco co zde ještě nebylo. Nepamatuji si něco podobného.

Dnes se stali morálními vítězi. I když nevyhráli, předvedli něco úžasného. Dnes měla být nejnáročnější etapa celého závodu. Od začátku do konce v těžkém terénu. Měkký písek a duny. Nemnoho posádek se dokázalo pro extrémní obtížnost dostat daleko a jen málo z těm nemnoha se podařilo dosáhnout až druhý checkpoint. Je nevídané pokud je v etapě na prvním místě kamion před osobními auty. Na druhý checkpoint přijíždí Elizabeth Jacinto s Tomášem v zádech. Teprve za nimi s odstupem Jean-Luis Schlesser. Suverén a matador dakarkých soutěží. Nevídané. Hned po průjezdu kontrolním bodem Elizabeth i Jean-Luis zapadají. Hluboko a na dlouho. Jediný, kdo z celého startovního pole pokračuje dál, je posádka Tomeček Morávek. Všichni ostatní stojí a mají problémy. O chvíli později je rychlostní zkouška zastavena. Oficiální cílový čas je z průjezdu kontrolním bodem 2. Klobouk dolů hoši!

Je 21:15. Oficiální stanovisko ředitelství závodu. Zítřejší etapa je celá zrušena. Fouká siný vítr a na dunách se vytvořila vrstva měkkého písku. Etapa není sjízdná. Dva dny opravdu fouká silný vítr. Něco na tom bude. Asi.

Tomáš Tomeček se ujímá druhého místa v celkovém pořadí! Excelentní výkon

Vojta Morávek ml.