Afrika Dakar TOM RACING

10. etapa 2014

Start: Toueila mapa africa eco race 2014
Cíl: Saint Louis
Den: 10. ledna 2014
Spojovačka: 6 km
Special: 202 km
Spojovačka: 286 km 
Total: 494 km

profil 10 etapy

The last one !

As usual, we wanted this last stage to be interesting in sporting terms without affecting the ranking too much. Actually, out of nowhere, we found the perfect stage. After having started in the middle of the vegetation from the day before, and a little off track portion, the participants will arrive in the nicest dunes section ever crossed during the race, which was given to cross by José Maria SERVIA, the SONANGOL AFRICA ECO RACE® forerunner. More or less 20km of pure pleasure in the middle of the majestic golden dunes, but quite easy to cross and with various possibilities in terms of trajectory. No doubt it will be THE moment of the stage, the rest of the stage shouldn’t be too difficult for the participants and their machines already well proven. An effort was made concerning the liaison to Senegal, the last bivouac will be in St Louis.

10.1.2014 - První místo - Toueila - San Louis

Po včerejším poklidném večeru dnes přišel start do rozhodující etapy. V kategorií kamionů musí jet Tomáš s Vojtou svižně, ale není třeba sahat na hranu svých možností nebo vozu. To neplatí pro Miklose Kovacse s Elizabeth Jacinto. Oba od sebe dělí jen několik minut. Po dvoutisících závodních kilometrech rozhoduje poslední etapa. Jacinto obhajuje loňské druhé místo. Miklos nechce být letos třetí. Snídaně je na rozdíl od večere plná zdvořilostních úsměvů a přání hodně štěstí.

Etapa dnes není nejtěžší, nicméně pořadatelé se rozhodli přeci jen ponechat trochu prostor náhodě. Uprostřed je středně těžké dunové pole a záleží na tom, jak se kdo dnes rozhodne riskovat. Do cíle přijíždí naše posádka. První místo je jasné. Tomáš s Vojtou na Tatře vítězí potřetí na Africa Race 2014 v kategorii kamionů. Oznamovací věta, za kterou se skrývá ohromné nadšení a radost. V žádném z předchozích ročníků naše posádka nedominovala od začátku do konce tak výrazně, jako letos. V hantýrce Formule 1 jsme vyhráli stylem start-cíl. Tatře se vyhnuly technické problémy, zúročili se dlouholeté navigátorské zkušenosti Vojty a Tomáš odvedl úžasnou práci za volantem. Samozřejmě štěstí pomáhá připraveným a ani bez něho by to letos nešlo. Vše dobré se potkalo na jednom místě a v tom čase, kdy mělo. Perfektní práce a vynikající výsledek české posádky pilotující vůz Tatra.

V cíli se už slavilo první místo a na trati bylo také rozhodnuto. Nikdo z nás v cíli nemohl vědět, že Elisabeth se díky technickému problému ocitla mimo boj o druhé místo. Její MAN přestal být plnohodnotná „čtyřkolka“ a bez náhonu všech kol se průjezd dun mění na boj o to, dostat vůz v pořádku na pevnou půdu. V cíli je v kategorii kamionů druhý Miklos Kovacs a třetí dojíždí Jacinto. Maďarští mechanici a závodníci slaví. Je to pro ně nejlepší výsledek za poslední roky a užívají si to stejně, jako my první místo.

Od cíle etapy projíždíme hlavním městem Mauretánie Nouakchottem. Je to jedno z míst, které stojí za to vidět. Ani si nejsem jist, zda to myslím ironicky nebo vážně, asi více vážně. Není mnoho míst na zemi, kde by žilo půl miliónu lidí pospolu s ovcemi, slepicemi, psy (volně pobíhajícími, žádný institut domácích mazlíčka zde neexistuje), velbloudy, nákladními a osobními vozy, plastovým odpadem, bez lidí nad padesát let a s tlupou dětí, která se u vás objeví, kdykoliv zastavíte. Celé vnímání tohoto místa je umocněno tím, že před několika desítkami let prakticky Nouackhott neexistoval. Byla to jen jedna z mála osad v Mauretánii. Dnešní Nouakchott připomíná středověkou vesnici obohacenou o automobily a občasnou čerpací stanici. Výlet kohokoliv, kdo si stěžuje na těžké životní podmínky v Evropě, sem, by vyléčil veškeré jeho stížnosti. Už jsem to psal minulý rok a budu se v tomto opakovat. V Africe jsem velice rád. Má mysl mi zde funguje jinak a díky pobytu zde dokážu nahlédnout jiným pohledem na sebe, o to více vím a uvědomuji si, kde domov můj a jsem za něj vděčný.

Zítra nás čeká slavnostní etapa u Růžového jezera. Je to defilé, které nemůže nic změnit na celkových výsledcích. Dakar je jen jeden a to ten v Senegalu. Zítra budu hodnotit. Dnes je čas slavit!

Tomáš Tomeček s Vojtěchem Morávkem vítězí na Africa Race 2014 v kategoríí kamionů. V celkovém pořadí obsadili páté místo. GRATULUJEME!

PS: Dnes jsme ještě bez internetového spojení, zítra se boudou před celým teamem předčítat vzkazy. Pokud chcete něco vzkázat prosím napište to do komentářů pod článkem (na Facebooku) nebo do vzkazů na stránce www.tomastomecek.cz (vzkazy@tomastomecek.cz).

Děkuji za to, že sledujete naše zpravodajství. Užijte si svůj den.

Z bivaku v Toueila
Za Livescore Team
Vojtěch Morávek ml.

Výsledky etapy

Moto

1. 115 THEURETZBACHER Robert 2:40:11 KTM
2. 103 PISANO Michael 2:44:45 Honda
3. 107 BACKX Gwen 2:48:15 KTM

Moto – Celkově

1. 103 PISANO Michael 38:39:11 Honda
2. 164 ROBIN Dominique 39:24:10 KTM
3. 106 VAN DYCK Joris 40:17:14 KTM

Auto

1. 200 SCHLESSER J.Luis 2:21:15 Schlesser original
2. 214 SABATIER Jean Antoine 2:26:26 BUGGY Terek
2. 222 LORMAND Xavier 2:29:06 Toyota Hilux

Auto– Celkově

1. 200 SCHLESSER J.Luis 35:13:06 Schlesser original
2. 201 LOOMANS Jacques 36:55:20 Toyota Hilux
3. 253 HENRARD Stephane 38:08:19 Buggy Dunbee

Kamion

1. 402 KOVACS Miklos 2:46:24 SCANIA
2. 400 TOMECEK Tomas 2:50:27 TATRA
3. 401 JACINTO Elisabete 3:02:12 MAN

Kamion celkově

1. 400 TOMECEK Tomas 39:24:45 TATRA
2. 402 KOVACS Miklos 41:17:41 SCANIA
3. 401 JACINTO Elisabete 41:30:39 MAN